Lietuvos infektologų draugijos kreipimasis i Lietuvos žmones ir medicinos darbuotojus

pagal | 2010-01-12

Gripas yra ūminė virusų sukelta infekcinė liga, plintanti epidemijomis (liga paplinta viename žemyne) arba pandemijomis (liga išplinta po visą pasaulį). Praėjusiais metais prasidėjusi gripo A (H1N1) 2009 viruso sukelta pandemija ypatinga tuo, kad jos sukėlėjas turi savo sudėtyje žmonių, paukščių ir kiaulių gripo virusų dalelių. Šis naujasis gripo virusas tiesiogiai labai agresyviai veikė į plaučių audinį, slopino žmogaus imunitetą, todėl dauguma mirusiujų buvo dėl labai sunkaus plaučių uždegimo.

Gripo pandemijos registruojamos kas 30-40 metų, aprašytos ir mokslininkų išanalizuotos buvusios 1918, 1957 ir 1968 metų gripo pandemijos. Dažniausiai po vienos sergamumo gripu pakilimo bangos seka kelios, taip vadinamos antrinės sergamumo gripu bangos. Pagal gripo plitimo desnius jų gali būti viena arba kelios.

Dabartinės gripo pandemijos ypatumas tame, kad virusas plito jaunesnių žmonių, t.y. paauglių ir žmonių iki 50-60 metų amžiaus grupėje. Vyresnieji dar turėjo savo organizme antikūnų (apsauginių baltymų) iš praėjusių pandemijų laikų todėl šioje amžiaus grupėje sergamumas buvo mažesnis.

Būsimai gripo pandemijai pasaulyje buvo ruošiamasi iš anksto. Pirmą kartą pasaulio istorijoje sukurti vaistai specialiai skirti gripo gydymui (Tamiflu, Relenza). Taip pat buvo sukurti skiepai prieš šį gripo virusą.Vienose šalyse nuo šio gripo pasiskiepijo 60 proc gyventojų (Švedija), kitose -15 proc. (Belgija), o daugumoje šalių – apie 9–10 proc. gyventojų. Ši gripo pandemija neaplenkė ir Lietuvos. Šalyje nuo pandeminio gripo komplikacijų, nepaisant šiuolaikinių gydymo metodų, mirė 18 žmonių. Laukiant antrosios gripo sergamumo pakilimo bangos, Lietuva, nepaisant sunkmečio, įsigijo 27000 dozių skiepų nuo pandeminio gripo. Pasaulyje gripo pandemija neatšaukta, įvairiose šalyse skiepijimas nuo pandeminio gripo tęsiamas ir toliau siekiant sumažinti antrinių pandemijos bangų nuostolius. Todėl ir mūsų šalyje ši prevencinė priemonė turėtų būti įgyvendinta.

Pirmiausiai kviečiame pasiskiepyti medikus, kurie visada pirmieji susiduria su gripu. Siūlome taip pat pasiskiepyti sergančius lėtinėmis plaučių ir kitomis lėtinėmis ligomis, paauglius ir apskritai Lietuvos žmones, besirūpinančius savo sveikata. Skiepijama bus nemokamai.
Europos vaistų agentūros duomenimis (2010 m. sausio 6 d) paskiepijus 29,4 mln.žmonių (iš jų 218 000 nėščių moterų) viena iš trijų Europos sąjungoje registruota vakcina nenustatytas sunkių nepageidaujamų reakcijų didesnis dažnis nei įprastų vakcinų nuo sezoninio gripo. Nuo gripo skiepo negalima susirgti gripu, nes skiepe yra tik suskaldyto gripo viruso dalelės. Jo sudėtyje esančios medžiagos yra nepavojingos žmogaus sveikatai, išskyrus asmenis jautrius kiaušinio baltymui.Tiesa, kaip ir po bet kurio skiepo,gali būti vietiniai (paraudimas,nedidelis patinimas) arba bendrieji (nežymiai pakilusi kūno temperatūra, bendras negalavimas) reiškiniai, kurie gana greitai praeina savaime Nurodoma, kad naudos ir rizikos santykis yra teigiamas.

Manome, kad yra pakankamai duomenų liudijančių, kad šiuo metų naudojamos pandeminio gripo vakcinos yra pakankamai saugios ir nėra jokio moksliškai pagrįsto pagrindo atsisakyti nuo šios vakcinacijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *