Kova su tvoromis paežerėse vykdoma ne žodžiais, o darbais

pagal | 2010-01-12

“Su paežerėse išdygusiomis tvoromis bei kitais nelegaliais statiniais kovojama ne žodžiais, o konkrečiais darbais. Ir tų darbų jau nuveikta nemažai”, – teigia aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.

Ministras pabrėžia, jog aptvertos paežerės nebuvo, nėra ir nebus toleruojamos. Nesvarbu, kokioje vietoje tvoros bedygtų: jo paties kaimynystėje ar bet kur kitur.

Šiandien vienoje žiniasklaidos priemonėje išspausdinta publikacija, jog Vilniuje, Pilaitės seniūnijoje, Gėlužės ežero pakrantėje, kur gyvena ir aplinkos ministras, kyla tvoros ir kiti nelegalūs statiniai.

Manipuliuojant faktais – vienus išryškinant, kitus nutylint – bandoma sudaryti įspūdį, jog G. Kazlausko vadovaujami aplinkosaugininkai nedaro nieko, kad tvoros būtų pašalintos.

Aplinkos ministerija jau ne kartą skelbė informaciją apie reidus, kuriuos Gėlužės ežero pakrantėje vykdė Valstybinės teritorijų planavimo bei statybos inspekcijos, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento bei Vilniaus miesto savivaldybės specialistai. Reidai buvo vykdomi praėjusių metų rugpjūčio mėnesį, vėliau buvo rengiami patikrinimai, kurių metų fiksuoti padarinių šalinimo procesai.

Taigi Gėlužės ežero apylinkėms ministro G. Kazlausko nurodymu aplinkosaugininkai skiria netgi ne įprastinį, o padidintą dėmesį.

Patikrinimų metu nustatyti keli savavališkų statybų atvejai. Visiems be išimties prasižengusiems statytojams buvo skirtos nuobaudos bei surašyti privalomi reikalavimai pašalinti nelegalias statybas.

Ne visi pažeidėjai suskubo vykdyti aplinkosaugininkų nurodymus. Kai kurie iš jų nelegalių statybų nėra pašalinę iki šiol. Jiems, kaip reikalauja teisės aktai, surašyti pakartotiniai nurodymai pašalinti nelegalius statinius. Dėl kai kurių statinių jau rengiami pareiškimai teismui, vienas teisminis procesas jau yra prasidėjęs.

“Gal kam nors norėtųsi, jog aplinkosaugininkai, tik užfiksavę nelegalias statybas, išsyk pultų jas griauti. Tačiau gyvename teisinėje valstybėje ir įstatymai, kurių privalome laikytis, to daryti neleidžia. Jei pažeidėjas nelegalaus statinio nenugriauna pats, jį pašalinti galima tik įsiteisėjus teismo sprendimui”, – primena G. Kazlauskas.

Todėl tvorų bei kitų statinių šalinimas kartais užtrunka. Taip nutiko ir su keliais nelegaliais, publikacijoje aprašytais statiniais Gėlužės ežero pakrantėje.

“Tačiau tai, kad tvoros tebestovi, anaiptol nereiškia, kad nieko nedaroma. Mūsų specialistai dirba siekdami kaip galima labiau paspartinti jų pašalinimą. Ką privalome padaryti – padarėme, tačiau teisminiai procesai ir jų trukmė nuo aplinkosaugininkų nepriklauso”, – sako aplinkos ministras.

Minėtoje publikacijoje taip pat cituojama Lietuvos žaliųjų viceprezidentė bei Pilaitės bendruomenės atstovė Janina Gadliauskienė, kuri piktinasi tariamai per siaura Gėlužės ežero pakrantės apsaugos juosta.

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius primena, jog Gėlužės ežero apsaugos juostą specialiuoju planu yra patvirtinusi Vilniaus miesto savivaldybė. Apsaugos juostos plotis buvo suderintas su visais suinteresuotais asmenimis – taip pat ir Pilaitės bendruomene, kuriai atstovauja J. Gadliauskienė.

Galiausiai publikacijoje primenamas aplinkos ministro G. Kazlausko pažadas, duotas Prezidentei Daliai Grybauskaitei: kovoti su tvoromis paežerėse ir kitais nelegaliais statiniais.

Aplinkos ministerija ne kartą skelbė apie bendromis ministerijos, Prezidentūros ir kitų institucijų teisininkų pastangomis rengiamus teisės aktų pakeitimus, kurie padės supaprastinti ir pagreitinti nelegalių statybų šalinimo procedūras. Dalis teisės aktų pakeitimų jau įgyvendinta.

Procesą taip pat paspartins dalies naikinamų apskričių funkcijų perdavimas Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai. Jos turima statistika, kurią irgi ne kartą skelbė Aplinkos ministerija, akivaizdžiai rodo, jog 2009 metais inspekcija išaiškino dvigubai daugiau nelegalių statybų nei 2008-aisiais.

Beje, šiuo metu statybas Gėlužės ežero pakrantėje norintys vykdyti investuotojai su suinteresuotomis institucijomis derina detalųjį planą. Investuotojai pageidauja statyti prie pat ežero apsaugos juostos. Pilaitės bendruomenė, kuriai atstovauja J. Gadliauskienė, tam neprieštarauja, užstatymas su bendruomene jau suderintas.

Ir tik Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas šio detaliojo plano kol kas nederina. Aplinkosaugininkai reikalauja, kad statybos būtų atitrauktos toliau nuo ežero apsaugos juostos: tam, kad visuomenei būtų palikta didesnė dalis žaliosios erdvės.

“Tad Prezidentei Daliai Grybauskaitei duotas pažadas vykdomas. Siekiame, kad žmonės laisvai galėtų prieiti prie ežerų. Galiu tik pakartoti, jog kova su nelegaliomis statybomis – viena iš prioritetinių Aplinkos ministerijos veiklos sričių”, – reziumuoja ministras G. Kazlauskas.

1 komentaras

  1. Ramunas

    Neisprusus musu tauta ir tiek ! Buvusios musu valdzios be jokios atsakomybes atidave i zmoniu nuosavybe zemes iki pat vandens telkiniu ribu, istatymais nustate kad savininkai turi priziureti tvarka savo teritorijose (kas prasalaiciams tikrai ne kiek nerupi), savininkus apmokestino uz turimas ir servitutines zemes, nesuplanavo servitutu, kuriais ,,tautieciai” galetu patekti prie vandens telkiniu ir t.t. ir t.t. O visi puola ant dabartinio ministro ir reikalauja, kad jis istaisytu visu, pries tai buvusiu valdziu klaidas! Truputi juokinga, a ne 🙂 !

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *