Jau daugiau nei metus Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC) nuolat budi ir yra pasirengęs bet kurią akimirką reaguoti į pranešimus, susijusius su paieškos ir gelbėjimo ir teršimo incidentų likvidavimu.
Per 2009 metus šis centras gavo 72 pranešimus apie įvairius su paieškos ir gelbėjimo bei taršos incidentais susijusius įvykius. Į 32 iš jų buvo reaguota organizuojant paieškos ir gelbėjimo operacijas, kurių metu buvo išgelbėti 54 asmenys, septyni asmenys nebuvo rasti. 19 iš organizuotų paieškos ir gelbėjimo operacijų vyko Kuršių mariose, kitos organizuotos paieškos ir gelbėjimo operacijos vyko Klaipėdos uoste bei jūroje.
Daugiausia pranešimų apie paieškos ir gelbėjimo įvykius JGKC gavo iš Bendrojo pagalbos centro (tel.nr.112), kiti pranešimai atėjo iš Valstybinės sienos apsaugos tarnybos pakrančių apsaugos rinktinės, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos dispečerinės, policijos, Priešgaisrinės tarnybos.
Per praeitus metus taip pat buvo organizuotos devynios taršos likvidavimo operacijos, septynios iš jų vyko Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste.
Taip pat Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras reagavo į aštuonis kitus įvykius susijusius su laivų gedimais, kreipimaisis dėl pagalbos jūroje ir Kuršių mariose, galimais taršos incidentais, gaisrų laivuose ir kitais įvykiais.
Praeitais metais buvo gauti septyni klaidingi pranešimai dėl nelaimės signalo, pagalbos suteikimo skęstantiems laivams, piratų atakos. Išsiaiškinus situaciją šie pranešimai buvo paneigti ir pripažinti kaip žmogiškosios klaidos.
Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras, siekdamas užtikrinti JGKC personalo pasiruošimą reaguoti į paieškos ir gelbėjimo ir teršimo incidentų pranešimus, ir koordinuoti sąveiką tarp į paieškos ir gelbėjimo ir teršimo incidentų darbus atliekančių tarnybų, 2009 metų gegužės mėn. organizavo centrinės Baltijos jūros šalių regiono tarptautinės gelbėjimo ir paieškos pratybas „Bold Mercy 2009″. Taip pat per praėjusius metus buvo organizuotos JGKC paieškos ir gelbėjimo pratybos „Marburg 2009″ ir teršimo incidento likvidavimo pratybos šalia Būtingės naftos terminalo.
JGKC – savo veiklą pradėjo 2009 m. sausio 1 d. Centrui pavesta organizuoti, koordinuoti ir vadovauti žmonių paieškos ir gelbėjimo darbams paieškos ir gelbėjimo rajone, taip pat organizuoti, koordinuoti ir vadovauti naftos, kenksmingų medžiagų išsiliejimų ir kitų teršimo incidentų likvidavimo darbams jūros rajone.