Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičius 2010 m. vasario 12 d. įsakymu Nr. 3D-114 patvirtinta nauja Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (toliau – Programa) priemonės „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ įgyvendinimo taisyklių redakcija – pagal ją projektui įgyvendinti iki metų pabaigos teikiama iki 1,7 mln. Lt padidinta paramos suma. Supaprastinti tinkamumo reikalavimai pareiškėjams ir jų teikiamiems projektams. Paraiškos pagal šią priemonę renkamos iki 2010 m. gruodžio 31 d.
Kam teikiama parama
Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Alternatyvios veiklos priemonių koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Šukytė paaiškino, kad pereiti prie ne žemės ūkio veiklos ir gauti paramos lėšų gali kaime gyvenantys žmonės, ūkininkai ar kaime veikiančios labai mažos įmonės, bent ataskaitiniais ir (arba) einamaisiais metais iki paramos paraiškos pateikimo užsiimantys žemės ūkio veikla, tačiau kartu ketinantys plėtoti ir alternatyvųjį verslą ar imtis tradicinių amatų puoselėjimo. Ž.Šukytė pabrėžė, kad kreipiantis paramos pagal šią priemonę pareiškėjams nereikia atsisakyti iki tol vykdytos žemės ūkio veiklos – ja galima verstis ir toliau.
Esminis reikalavimas yra tas, kad projektas, parengtas pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“, būtų skirtas alternatyvaus, o ne žemės ūkio verslo plėtrai. Ž.Šukytė atkreipė dėmesį, kad ne žemės ūkio veiklos ėmęsi ir savo veiklos projektus Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) pateikę kaimo entuziastai ar labai mažos įmonės gali susigrąžinti iki 65 proc., o tie, kuriuos sudomino tradiciniai amatai, net iki 75 proc. jau investuotų savo pinigų.
Nuo taisyklių naujosios redakcijos įsigaliojimo dienos – vasario 21 d. ir pat iki šių metų pabaigos – gruodžio 31 d. didžiausia paramos suma vienam projektui gali siekti 1,7 mln. Lt, o vėlesniais metais –0,7 mln. Lt. Mažiausia paramos suma pagal naująją priemonės įgyvendinimo taisyklių redakciją – ne mažesnė kaip 260 001 Lt. Jei prašoma paramos, ne didesnės kaip 260 000 litų, ji teikiama pagal supaprastintą tvarką, kuri įsigaliojo 2009 m. gegužę, o netrukus pasirodys naujoji jos įgyvendinimo taisyklių redakcija.
Kokiai veiklai skiriama parama
Aiškesnė tapo paramos pagal šią priemonę teikimo tvarka: papildytas remiamų veiklos rūšių sąrašas; kaip įgyvendinimo taisyklių antrasis priedas sudarytas pagal priemonę neremiamų veiklos rūšių sąrašas.
Parama gali būti skiriama tik tiems projektams, pagal kuriuos vykdoma ar numatyta vykdyti veiklos rūšis patenka į remiamų veiklos rūšių sąrašą. Pavyzdžiui, paramos gali tikėtis autoservisai, įmonės, kepančios duoną, siuvančios drabužius, gaminančios medienos, tekstilės, odos, statybos reikmėms skirtus gaminius, dirbinius iš granito, betono, apdirbančios metalą ir kt.
Pagal šią programos priemonę pareiškėjams taip pat suteikiama galimybė gauti paramą energijos gamybos verslui steigti ir (arba) plėsti – parama gali būti skiriama įsigyti ir įsirengti įrenginius, gaminančius energiją, panaudojant atsinaujinančius energijos šaltinius.
Priemonės įgyvendinimo rezultatai
„Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ – viena iš 2007–2013 m. Programos trečiosios krypties „Gyvenimo kokybės kaime gerinimas ir ekonomikos įvairinimas“ priemonių, kuriai įgyvendinti visam laikotarpiui numatyta skirti 192,1 mln. Lt.
„Perėjimo prie ne žemės ūkio veiklos“ priemonei nuo šio finansinio laikotarpio pradžios pateiktos 9 paramos paraiškos, pagal jas prašoma 2,3 mln. Lt paramos. Iš jų tinkamomis finansuoti pripažintos 3 paraiškos, pagal jas numatyta skirti 0,5 mln. Lt paramos. Šiuo metu pareiškėjams jau išmokėta 0,2 mln. Lt.
„Lėšų yra, tegul žmonės tik kreipiasi – kviečia Ž.Šukytė. – Per sunkmetį plėtoti verslą ar jį įvairinti turėtų būti ekonomiškai naudinga. Šios priemonės tikslas – suteikti pareiškėjams galimybę lengviau atrasti papildomų pajamų šaltinių kaimo vietovėse ir taip gerinti savo, šeimos narių ir kitų kaimo gyventojų gyvenimo kokybę“.
Žemės ūkio ministerijos informacija