Lietuva kol kas neturi savo nacionalinių oro linijų nepaisant aktyvių bandymų jas sukurti. Nacionalinių avia linijų vietą užėmė kaimyninė AirBaltic iš Latvijos ir 2 pigių skrydžių bendrovės. Lietuvos rinkoje susidarė gana įdomi padėtis, į kurią reiktų pasižiūrėti išsamiau.
Lietuvoje skrydžių bilietai gana pigūs. Į pagrindines Europos šalis nuskristi galima už 100-200 litų (į vieną pusę) su visais mokesčiais. Beveik tiek pat kainuoja kelionė autobusu iš Vilniaus į Šventąją prie jūros. Ši situacija susiklostė dėl aršios dviejų pigių skrydžių bendrovių konkurencinės kovos, kuri 2012 metais persikėlė į sostinės oro uostą.
Lietuvoje yra 4 tarptautiniai oro uostai: Vilniaus, Kauno Palangos ir Šiaulių. Keleivius priima tik trys, nes Šiaulių oro uostas yra daugiau karinis ir krovininis, nei keleivinis. Kaip tokiai mažai šaliai 4 oro uostai yra labai daug. Didžiausia konkurencija yra tarp Kauno ir Vilniaus oro uostų. Kauno oro uoste viena iš pigių skrydžių bendrovių turi įrengusi savo bazę, kur laikomi lėktuvai ir paskirstomi reisai ir srautai.
Vilniaus oro uoste veikia keliolika skirtingų tradicinių vežėjų ir dvi pigių skrydžių bendrovės, todėl konkurencija čia milžiniška. Dėl to skrydžių bilietai kainuoja labai mažai. Iš esmės rinka yra laikoma gana perpildyta, todėl šaltajam sezonui kai kurios kryptys yra stabdomos – nėra pakankamai keleivių, nes šalia yra didesnius srautus turintys Rygos ir Varšuvos bei Minsko oro uostai. Galingesniųjų oro uostų kaimynystė kelia tam tikrų nepatogumų, nes konkurencinėje kovoje jie turi pasiūlyti daugiau.
Nepaisant sudėtingos transporto situacijos, į Lietuva per 2012 metus atvyko per 2 milijonus turistų iš visos Europos. Dažniausiai pas mus vyksta rusai, baltarusiai, vokiečiai, lenkai. Lietuvos rinka gyvena iš dalies dėl didelio emigracijos masto. Pelningiausi maršrutai – Norvegija, Anglija ir Ispanija. Net nekeista, nes būtent šiose šalyse lietuviai važiuoja uždarbiauti.
Esant mažoms kainoms ir plačiam oro uostų tinklui per vieną persėdimą, lietuviai stengiasi organizuotis poilsines keliones patys. Tokiu būdu sutaupoma nemažai pinigų, o pamatoma itin daug. Tai smarkiai įtakoja turizmo rinką, kuri išgyvena ne pačius geriausius laikus. Lietuvoje labai plačiai reklamuojamos kelionės per Varšuvą, kurios yra šiek tiek pigesnės, tad lietuviškoms agentūroms reikia ieškoti geresnių būdų uždirbti.
Panaši situacija yra ir kitose šalyse, kur aktyviai veikia pigių skrydžių bendrovės, o skrydžių bilietai kainuoja grašius.