Verslo rizikos valdymo bendrovė „Coface Lietuva” informuoja, kad 2011 m. pabaigoje Europoje užfiksuota mokėjimų vėlavimo tendencija pirmąjį 2012 m. ketvirtį gali atsiliepti ir verslui Lietuvoje. Atsiskaitymo sutrikimų atvejų skaičius euro zonoje 2011 m. didėjo 28 proc.
„Dirbdami skolų išieškojimo srityje, pastebime aiškią tendenciją, jog dėl Europoje vykstančių ekonominių pokyčių visumos, atsiskaitymai tarp įmonių sutriko: mokėjimai vėluoja, atsiskaitymai tarp įmonių vyksta lėčiau. Verslininkai turėtų būti pasirengę, nes dėl vėluojančių mokėjimų Pietų Europos Sąjungos šalyse susidarė verslo procesus stabdanti situacija, kuri jau pirmąjį šių metų ketvirtį gali sutrikdyti ir Lietuvos bendrovių tarpusavio atsiskaitymo procesus”, – teigia „Coface Lietuva” Skolų išieškojimo departamento vadovas Mindaugas Puodžiukas.
Nuo antrosios 2009 m. pusės iki pirmosios 2011-ųjų pasaulio ekonomikoje vyravo kiek stabilesnės tendencijos. Tačiau gilėjant euro zonos krizei, antroje 2011 m. pusėje neatsiskaitymo atvejų ženkliai padaugėjo. Atsiskaitymo sutrikimų atvejų skaičius visame pasaulyje 2011 m. didėjo 19 proc., ypač ryškiai euro zonoje – 28 proc. Ekspertų manymu, to priežastis yra netikrumas dėl euro zonos ateities, didelė dalis sandorių buvo sudaryti su išankstinio apmokėjimo sąlyga, todėl įmonės negali įvykdyti turimų atidėtų mokėjimų ir tinkamai atsiskaityti su verslo partneriais.
„Tai – krizės atgarsiai. 2011 m. verslo plėtra grąžino stabilumą ir pasitikėjimą partneriais, bet metų pabaigoje mokėjimai akivaizdžiai vėlavo, tai turėjo įtakos pinigų srautams Europoje. Atsiskaitymų sutrikimai Europoje yra itin svarbus signalas Lietuvos verslininkams imtis tiek skolų prevencijos priemonių, tiek griežtesnių veiksmų prieš jau esamus skolininkus”, – teigia M. Puodžiukas.
„Coface Lietuva“, apžvelgdama pastarojo laikotarpio skolų susidarymo ir išieškojimo tendencijas, pastebi, jog Lietuvos verslininkai vis dar linkę stipriai rizikuoti, dažnai nepasverdami rizikos ir galimų neigiamų jos padarinių.
„Vis dažniau dėl skolų išieškojimo į mus kreipiasi įmonės ir fiziniai asmenys, kurie negali atgauti pinigų ne tik dėl skolininkų nemokumo, bet ir dėl galimai tyčinių apgaulės atvejų, kai nauji verslo partneriai pateikia itin patrauklius verslo pasiūlymus, tačiau sandorio įvykdymui reikalauja nemažos avanso dalies iki prekių pristatymo. Po tokio mokėjimo atlikimo naujieji verslo partneriai ne tik nevykdo susitarimo, bet ir negrąžina sumokėtų pinigų. Todėl prieš pradedant bendradarbiauti, vertėtų patikrinti potencialių verslo partnerių finansinę būklę bei patikimumą ir, tik gavus specialistų parengtą kreditingumo ataskaitą, spręsti dėl bendradarbiavimo sąlygų bei avansinių mokėjimų rizikos“, – pataria M. Puodžiukas.
„Coface Lietuva“ prognozuoja, kad padėtis dėl atsiskaitymų tarp bendrovių turėtų pagerėti pavasarį, kai bus aiškesnė euro zonos ateities situacija. Vis dėlto 2012 m. ryškaus ekonomikos atsigavimo tikėtis nereikėtų: verslininkai turėtų galvoti apie verslo efektyvumą, išlaidų optimizavimą bei naujų verslo rinkų išbandymą.
Apie „Coface“:
„Coface“ grupė – tai pasaulinė kreditų draudimo lyderė, siūlanti verslo rizikos valdymo sprendimus įmonėms visame pasaulyje. 2010 m. „Coface“ grupės apyvarta siekė 1,6 mlrd. eurų (5,52 mlrd. Lt). Kompanijos paslaugas teikė 6400 darbuotojų 66 pasaulio valstybėse. Kiekvieno metų ketvirčio pabaigoje „Coface“ skelbia 156 šalių rizikos vertinimus, paremtus 250 profesionalių rizikos analitikų vertinimais ir išskirtine „Coface“ valdoma informacija apie įmonių mokėjimų discipliną.
„Coface“ yra dukterinė Prancūzijos investicinio banko „Natixis“ įmonė, kurios akcinis kapitalas („Tier 1“) 2010 m. gruodžio mėn. siekė 16,8 mlrd. eurų (58 mlrd. Lt).