Šiandien Vidaus reikalų ministerijoje vyksta aštuntasis Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo programų komiteto posėdis. Posėdžio metu svarstomas Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos trečiojo kvietimo metu pateiktų projektų paraiškų Lietuvos partnerių tinkamumas įgyvendinti projektus bei šių projektų paraiškose numatytų įgyvendinti veiklų ir siekiamų rezultatų tikslingumas.
Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos trečiasis kvietimas teikti paraiškas buvo skelbtas 2009 m. liepos 15 d.–rugsėjo 30 d. Programos Jungtiniam techniniam sekretoriatui Gdanske pateikta 18 projektų paraiškų, kur prašoma 18 mln. eurų Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšų. Projektuose planuoja dalyvauti 125 partneriai iš visų programoje dalyvaujančių šalių: 20 Lietuvos partnerių (iš jų 2 kaip pagrindiniai partneriai); 6 Danijos partneriai (iš jų 2 kaip pagrindiniai); 29 Vokietijos partneriai (iš jų 6 kaip pagrindiniai); 34 Lenkijos partneriai ir 36 Švedijos partneriai (iš jų 8 kaip pagrindiniai). Sprendimą dėl projektų finansavimo programos valdymo komitetas priims sausio 26-27 d. Palangoje.
Šiuo metu jau įgyvendinama 14 šios programos lėšomis finansuojamų projektų, kurie buvo patvirtinti programos pirmojo ir antrojo kvietimų teikti paraiškas metu, jiems skirta 13,3 mln. eurų ERPF lėšų. Projektų įgyvendinime dalyvauja 13 Lietuvos partnerių.
Aktyviai projektų įgyvendinime dalyvauja Klaipėdos universitetas. Viename iš projektų kartu su partneriais iš Vokietijos, Švedijos, Lenkijos ir Lietuvos siekiama pateikti mokslinius argumentus, kodėl gatvių ir kelių apšvietimo lempučių keitimas į energiją taupančias yra naudingas bei draugiškas aplinkai, taip pat remti šviesos diodų technologijas ir atkreipti dėmesį į energijos taupymą. Kelių projektų partneris yra Lietuvos jūrų muziejus. Įgyvendinant šiuos projektus planuojama įsteigti profesionalių jūrų muziejų ir turizmo objektų tinklą; išsaugoti tradicinius laivų ir jūrų amatus; organizuoti jūrų festivalius, sukurti bendrą muziejų internetinę svetainę keliomis kalbomis, internetinę bilietų platinimo sistemą ir kt. Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas dalyvauja dvejuose projektuose, viename iš jų – kaip pagrindinis partneris. Šiuo projektu siekiama pagerinti krovinių pervežimo centrų teikiamų paslaugų kokybę ir didelių siuntų pervežimo veiksmingumą Pietų Baltijos regione. Įgyvendinant kitą projektą kartu su partneriais iš Vokietijos, Švedijos ir Lenkijos planuojama sukurti darnų tarpregioninį akademinių tyrimų modelį, siekiant panaudoti akademinius tyrimus inovacijų kūrimui ir diegimui.