Kooperatyvai, patvirtinti valstybės pagalbos gavėjais, mokėjimo prašymus kompensacijoms už 2009 metais patirtas tinkamas išlaidas gauti turi pateikti iki š. m. kovo 31 d.
Aktyvinamas ūkininkų apsisprendimas kooperuotis
Kaip informavo Žemės ūkio ministerijos Infrastruktūros, melioracijos ir kooperacijos departamento Kooperacijos ir biokuro skyriaus vedėjas Gintautas Pečiuliauskas, valstybės pagalba kooperatinėms bendrovėms (kooperatyvams) teikiama iki 2013 metų. Tai numatyta 2008 m. Žemės ūkio ministerijos parengtose ir su Europos Komisija suderintose Valstybės pagalbos gamintojų kooperacijai plėtoti taisyklėse.
Valstybės pagalba teikiama siekiant skatinti, aktyvinti ūkininkų apsisprendimą kooperuotis. Ūkininkai, dalyvaudami kooperatyvų veikloje, gali racionaliau tvarkyti gamybą ūkiuose, naudingiau parduoti juose gaminamus produktus. Ypač svarbu tai, kad valstybės pagalba sudaro geras sąlygas kooperatyvams kurtis tuose regionuose ir tose veiklos srityse, kur kooperacija neišplėtota, kur jungtis prie jau veikiančių kooperatyvų nėra tinkamų galimybių.
Kooperatyvams finansuojama iki 60 procentų tinkamų finansuoti išlaidų, patirtų per pirmuosius penkerius kooperatyvo veiklos metus, o bendra pagalbos suma vienam kooperatyvui per jo pirmųjų penkerių metų veiklos laikotarpį iš viso gali sudaryti iki 1 mln. 381 tūkst. 120 Lt.
„Kooperatyvams, patvirtintiems valstybės pagalbos gavėjais, reikia suskubti teikti mokėjimo prašymus kompensacijoms už 2009 metais patirtas išlaidas gauti. Šie prašymai Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) turi būti pateikti iki š. m. kovo 31 d., t. y. ne vėliau kaip per 3 mėnesius pasibaigus atitinkamiems veiklos metams“, – akcentavo G.Pečiuliauskas, atkreipdamas dėmesį į tai, kad kompensacijos pirmiausiai pasieks tuos kooperatyvus, kurie suskubs anksčiau pateikti mokėjimo prašymus.
Kooperatyvai valstybės pagalbos gavėjais nuo 2008 iki 2013 metų tvirtinami ištisus metus. Per 2008 ir 2009 metus iš viso buvo patvirtinta 15 kooperatyvų. Ši priemonė paspartino kooperacijos plėtrą Jurbarko, Lazdijų, Vilkaviškio r. savivaldybėse (pieno sektorius), Rokiškio, Ukmergės, Telšių r. savivaldybėse (ekologiško pieno sektorius), Joniškio, Kauno r. savivaldybėse (grūdų sektorius), taip pat kitose savivaldybėse. Už 2008 metais, kada pradėta teikti valstybės pagalba, patirtas tinkamas finansuoti išlaidas kooperatyvams 2009 metais išmokėta 592,6 tūkst. Lt paramos lėšų.
Padės kooperatyvams sustiprėti
Paraiškos valstybės pagalbai gauti, kaip ir mokėjimo prašymai, iš kooperatyvų priimami NMA teritoriniuose padaliniuose. „Kadangi pagalbos skyrimo reikalavimus atitinkančios išlaidos finansuojamos tik tuo atveju, jeigu jas kooperatyvas patiria ne anksčiau, nei NMA jį patvirtina tinkamu valstybės pagalbos gavėju, šios pagalbos siekti planuojantys kooperatyvai paraiškas turėtų teikti nieko nelaukdami“, – ragino G.Pečiuliauskas.
Kooperatyvas paraišką pagalbai gauti teikia tik vieną kartą, o mokėjimo prašymus, kai jis yra patvirtintas pagalbos gavėju, teikia už kiekvienus veiklos metus, kuriuos pats nurodė paraiškoje pagalbai gauti.
Pasak G.Pečiuliausko, kooperatyvas gali gauti pagalbą įsikūrimo ir administravimo išlaidoms, kurios padarytos jo pirmaisiais – penktaisiais veiklos metais, iš dalies kompensuoti. Ši valstybės pagalba skirta padėti naujai įsikūrusiems kooperatyvams sustiprėti, samdytis profesionalius vadovus, buhalterius, vadybininkus, įsigyti organizacinei ir gamybinei veiklai būtinų pastatų, biuro technikos ir pan. Labai svarbu tai, kad gaudami šią valstybės paramą, kooperatyvai gali geriau pasirengti dalyvauti Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonėse.
Atkreiptinas dėmesys: tinkamų finansuoti išlaidų sąrašas, pagalbos teikimo sąlygos ir tvarka, mokėjimo prašymų įforminimas bei visa kita informacija, reikalinga valstybės pagalbai gauti, detaliai pateikta Valstybės pagalbos gamintojų kooperacijai plėtoti taisyklėse (Žin., 2008, Nr. 38-1390).
Žemės ūkio ministerijos informacija